image

PeyamaKurd - ABD yönetiminin desteklediği Tayvan ile Pekin yönetimi arasındaki gerilim arttığı son dönemde Çin ordusuna ait savaş uçakları Tayvan sınırlarında uçuş gerçekleştirdi.

Taraflar arasında gerilim yükselirken Tayvan yönetiminin açıklamasına göre, Çin Halk Kurtuluş Ordusu'na (PLA) ait 30 savaş uçağının, Tayvan'ın 'Hava Savunma Tanımlama Sahası' (ADIZ) ilan ettiği bölgeye girdiği ifade edildi.

Gelişmelerle ilgili resmi Twitter hesabından açıklamada bulunan Tayvan Savunma Bakanlığı, 6 "J-16", 8 "J-11", 4 "J-10", 2 "SU-30" ve 2 "SU-35" savaş uçağı ile 2 KJ-500 erken uyarı ve kontrol uçağı, 4 "Y-8 ELINT" elektronik istihbarat uçağı, 1 "Y-8 EW" deniz nakliye uçağı ve 1 "Y-8 ASW" deniz devriye uçağının hava savunma sahasının güneybatı bölümüne girdiğini bildirdi.

Ayrıca Bakanlığın yayımladığı açıklamada, uçakların telsizle uyarıldığı, askeri devriye uçakları ile hava savunma füze sistemlerince takibe alındığı da vurgulandı.

Çin ordusu tarafından gerçekleştirilen uçuşlar, Tayvan otoritelerinin yılbaşından bu yana bildirdiği, en çok sayıda uçağın katıldığı "ihlal" oldu.