image

PeyamaKurd - Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını yüzünden, küresel anlamda bu ülkeye karşı olumsuz düşüncelerin en yüksek seviyeye çıktığını belirten Çin, hazırlanan bir hizmet içi raporda Pekin’in ABD ile ilişkilerde ciddi bir cepheleşme yaşayacağı korkusu taşıdığını belirtti. 

Hazırlanan rapor ile ilgili Reuters’a konuşan bir yetkiliye göre, geçen ay Pekin yönetimine iletildiği belirtilen bu iç yazışmada, 1989 Tiananmen Meydanı olaylarından bu yana dünyada Pekin karşıtı görüşlerin en yüksek seviyeye çıktığı endişesini bildirdi. 

Bahsi geçen 1989 yılının 15 Nisan'ı ve 4 Haziran'ı arasında öğrencilerin, aydınların ve işçilerin liderliğinde gerçekleşen gösterileri, Pekin yönetimi orantısız şiddet kullanarak bastırmış ve dünya kamuoyunun hedefi olmuştu. 

Kovid-19 ile ilgili Çin Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Uluslararası ilişkiler Enstitüsü tarafından hazırlanıp yönetimine sunulan raporda ABD’nin önderliğindeki Pekin karşıtlığı propagandasının iki süper gücün savaşına dönmesi halinde silahlı bir çatışma da içinde olmak üzere olası en kötü senaryolara karşı gerekli tedbirlerin alınması istendi. 

Konuyu değerlendiren Çin Dışişleri Bakanlığı ise, yöneltilen sorulara karşı bu raporla ilgili bilgileri olmadığı yanıtı verdi. 

Öte yandan raporda, ABD’nin kendisi ve batı demokrasileri için Çin’i ekonomik ve ulusal güvenlik açısından giderek daha fazla tehdit olarak gördüğü uyarısı yapıldı.