image

PeyamaKurd-  Dünyayı etkisi altına alan salgın nedeniyle suçlanan Çin’den itiraf geldi.

Çin’de hükümetin kıdemli sağlık danışmanı olan Dr. Nanshan, salgının ilk çıktığı Vuhan’daki yetkililerin hastalığın ilk başladığı zamanlarda sağlıklı bilgi vermediğini itiraf etti.

ABD'nin "kasten virüsü engellemediler" iddialarına yanıt veren Çinli üst düzey sağlık yetkilisi salgının yayılmasının sorumlusunun kimler olduğunu açıkladı.

Salgının çıkış noktası olan ve uzun haftalar boyunca yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) merkez üssü haline gelen Çin’de hükümetin kıdemli üst düzey sağlık danışmanı olan Dr. Zhong Nanshan, salgının ilk çıktığı yer olan Vuhan’daki yetkililerin hastalığın ilk başladığı zamanlarda sağlıklı bilgi vermediğini itiraf etti.

‘Gerçekleri söylemek hoşlarına gitmedi’

“Yerel yetkililerin o sıralarda gerçekleri söylemek hoşlarına gitmedi” diyen Zhong,  “En başında sessizliğe gömüldüler ve bence o sıralarda bile çok sayıda enfekte vardı” ifadesini kullandı.

Dr. Zhong Nanshan, Çin'de şiddetli akut solunum sendromu salgınını ilk tespit eden bilim insanı ve salgına karşı verdiği mücadele nedeniyle "SARS kahramanı" olarak biliniyor.