image

PeyamaKurd - Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, başkent Pekin'de düzenlediği basın toplantısında, Pompeo'nun son zamanlarda Çin'in yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelesi, ülkenin yönetim sistemi gibi konularda getirdiği eleştirilere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Sözcü Cao, Mike Pompeo'nun her türlü yalan haber üretmek için sürekli konuştuğunu, Çin'i karalamaya yönelik saldırılarda bulunduğunu ve Pekin yönetiminin diğer ülkelerle arasına nifak sokmaya çalıştığını savunarak, bu durumun Pompeo'nun Soğuk Savaş zihniyeti kökenli fikirlerini ve ideolojik ön yargılarını açığa vurduğunu" dile getirdi.

"Yalan bin defa söylense de hala yalandır" diyen Sözcü, "Biz ABD'li politikacıyı uluslararası topluma güldürü malzemesi olmaması için hatasını düzeltmeye, siyasi virüs yaymayı bırakmaya çağırıyoruz" sözlerine yer verdi.

Sözcü, diğer yandan Çin-Hindistan sınırındaki Galvan Vadisi bölgesindeki son duruma ilişkin iki ülkenin sınırının tamamen istikrarlı olduğunu dile getirdi. 

İki ülkenin askeri ve diplomatik kanallarla diyaloğu sürdüreceklerini söyleyen Cao, iki tarafın vardığı tüm uzlaşının pragmatik bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için Hindistan tarafıyla orta yolda buluşmayı ve sınır bölgesinde gerilimin düşmesini ortaklaşa teşvik etmeyi umduklarını belirtti.