image

PeyamaKurd - Çin yönetimi, Tayvan konusunda ABD'ye uyarıda bulundu. ABD Başkanı Joe Biden ile telefonda görüşen Çin Devlet Başkanı Şi, Tayvan konusunda yabancı müdahalesinin kabul edilmeyeceğini belirterek, "Ateşle oynayan kendini yakar" uyarısında bulundu.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, ABD'li mevkidaşı Joe Biden ile telefon görüşmesinde, Tayvan konusunda yabancı müdahalesinin kabul edilemeyeceğini ifade etti.

İkili görüşmeye dair Ulusal basında yer alan haberlere göre, Çin lideri Şi, Çin'in, Tayvan bağımsızlığına yönelik hareketlere ve her ne şekilde olursa olsun her türlü dış müdahaleye karşı çıkacağını dile getirdi.

"Ateşle oynayan kendisini yakar"

Çin lideri bu görüşmedeki konuşmalarında şu ifadelere yer verdi:

"Çin hükümeti ve halkının Tayvan konusundaki tavrı tutarlıdır; ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğünü korumak, 1,4 milyardan fazla Çinlinin ortak iradesidir. Halkın iradesi çiğnenemez. Ateşle oynayan kendisini yakar."

Ayrıca Şi, ABD'ye "tek Çin" ilkesine ve ABD-Çin diplomatik ilişkilerinin temelini oluşturan Üç Ortak Bildiri'deki taahhütlerine, hem sözde hem de eylemde bağlı kalma çağrısında bulundu.

ABD Başkanı Joe Biden da bu görüşmede Çin yönetimini Tayvan konusunda uyarıda bulundu.