image

PeyamaKurd - Pekin-Washington arasındaki gerilim Tayvan konusunda gerilim yaşanırken, Pekin'den yeni bir tehdit içerikli bir açıklama geldi.

Pekin yönetimi, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin, egemenlik iddiasında bulunduğu Tayvan'ı ziyaret etmesi halinde askeri karşılık verebileceğini belirtti.

İkili ilişkilerle ilgili açıklamada bulunan Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Albay Tan Kıfey, Çin tarafının Pelosi'nin Ada'yı ziyaretine karşı olduğunu birçok kez dile getirdiğini, ABD'den Tayvan'ın bağımsızlığı desteklemeyeceğine ilişkin taahhüdüne uymasını beklediklerini kaydetti.

Sözcü Tan, Çin ordusunun herhangi dış müdahale ve Tayvan'ın bağımsızlığına yönelik plan karşısında ülkenin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumaya kararlı olduğunu vurgulayarak, "Pelosi Tayvan'ı ziyaret ederse, Çin ordusu boş durmayacak" ifadesini kullandı.

Ayrıca açıklamasında olası ziyaretin "tek Çin" ilkesini ve Çin-ABD diplomatik ilişkilerinin temelini oluşturan Üç Ortak Bildiri'nin hükümlerini ciddi şekilde ihlal edeceğini belirten Sözcü Tan, iki ülke ve iki ordu arasındaki ilişkilere zarar vereceğini ve Tayvan Boğazı'nda gerilimi artıracağını kaydetti.