image

PeyamaKurd - Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ABD'nin askeri haberleşme sistemini Tayvan'a satmasına tepki gösterildi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, ABD Kongresi'nin kabul ettiği 2022 Konsolide Bütçe Yasası'nda Tayvan'a 250 milyon dolara Arazi Bilgi İletişim Sistemi (FICS) satışına onay verilmesinin, 'tek Çin' ilkesine ve ABD ile Çin arasında diplomatik ilişkileri kuran Üç Ortak Bildiri'nin hükümlerine aykırı olduğu belirtildi.

Sözcü Cao, Çin'in iç işlerine açık müdahale niteliğindeki satışın, ABD-Çin ilişkilerine olduğu kadar Tayvan Boğazı'ndaki barış ve istikrara da zarar vereceğini savunarak, "ABD'yi, Tayvan ile askeri ilişkilerini kesmeye ve adaya silah satışını sona erdirmeye çağırıyoruz" ifadesini kullandı.

Ayrıca yasada yer alan bir diğer maddede 'yasa kapsamındaki fonların Tayvan'ın sosyal ve ekonomik sistemini yanlış betimleyen haritaların üretilmesi, sipariş edilmesi veya sergilenmesi için kullanılamayacağına' yönelik ifadeler de Çin'in eleştirisine sebep oldu.

Bakanlık Sözcüsü, ABD'nin Tayvan haritasını öne sürerek siyasi manipülasyon amaçladığını, 'tek Çin' yerine 'iki Çin' veya 'Çin ve Tayvan'ın bulunduğu izlenimini yaratmaya çalıştığını iddia etti.