image

PeyamaKurd - Moskova-Kiev arasındaki askeri ve siyasi gerilim sürerken CIA'in ABD medyası ile siyasiler üzerinden yaydığı 'Rusya'nın Ukrayna'yı işgale hazırlandığı' iddiasının yeni uzantısı ortaya çıktı.

Yahoo News, 'CIA'in Ukrayna özel kuvvetleri ve istihbaratçılarına Rusya'ya karşı isyan eğitimi verdiğini' yazarak, ABD'de eğitilen Ukrayna paramiliterlerinin Doğu Ukrayna sınırında kritik rol oynayacağı iddia etti.

"Eğitimler, Obama, Trump döneminde de yapıldı"

Ukraynalı askerlere verilen eğitim ile ilgili Yahoo News'un ulusal güvenlik muhabiri Zach Dorfman'ın konudan haberdar 5 eski istihbarat ve ulusal güvenlik yetkilisine dayandırdığı haberine göre, ABD'nin Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), seçkin Ukrayna özel harekat kuvvetleri ve diğer istihbarat personelini ABD'de gizli şekilde yoğun eğitimden geçiriyor.

Açıklamada bulunan eski bir üst düzey istihbarat yetkilisi, 2014'te Kırım'ın Rusya'ya iltihakının ardından 'Barack Obama yönetimi tarafından başlatılan, Donald Trump yönetimi tarafından genişletilen programın Joe Biden yönetimi tarafından daha da pekiştirildiğini' dile getirdi.

"Ukraynalıların kabiliyeti için özel bir eğitim verildi"

Duruma ilişkin eski istihbarat ve ulusal güvenlik yetkilileri, genişletilmiş Rusya karşıtı çabanın parçası olarak, '2015'e dek CIA'in kara dairesi paramiliter yetkililerinin Doğu Ukrayna cephesine seyahat edip oradaki muadillerine tavsiyelerde bulunduğunda' sözbirliğinde bulundu.

Eski üst düzey istihbarat yetikilisi, CIA'in yaydığı ve Batı medyası ile Batılı siyasilerin dillendirdiği 'Rusya'nın Ukrayna'yı işgale hazırlandığı' iddiasına atıfla, programın, 'Ukraynalıların Rusları geri püskürtme kabiliyetini artıracak becerilerle ilgili çok özel bir eğitim içerdiğini' dile getirdi.

İstihbarat yetkilisi açıklamasında, "Taktik şeyler içeren eğitim, Ruslar Ukrayna'yı işgal ederse oldukça saldırgan görünmeye başlayacak" dedi.

Programı yakından bilen eski bir CIA yetkilisi, çok daha net konuştu: "ABD 'isyan' eğitimi veriyor, program Ukraynalılara Rusları nasıl öldüreceklerini öğretti."