image

PeyamaKurd - Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüse yönelik Amerikan Merkezi İstihbarat Örgütü'nün (CIA) bir raporuna göre, Çin'in dünyanın her yer yerinden kişisel koruyucu ekipman stoku yapmaya başladığı bir dönemde küresel acil durum ilan etmemesi için Dünya Sağlık Örgütü'nü (DSÖ) tehdit ettiği iddia edildi.

Çin'e yönelik iddiada Newsweek dergisi, iki CIA yetkilisinin raporun içeriğini teyit ettiğini belirtti.

CIA'nın raporuna göre Çin salgın uyarısı yapması halinde Koronavirüs araştırmasında DSÖ ile işbirliğine son vereceği tehdidinde bulunduğu belirtildi.

Konuyla ilgili olarak Der Spiegel dergisi Alman istihbaratına dayanarak Çin Devlet Başkanı Şi Jinping'in 21 Ocak'ta Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus'u bizzat arayarak baskı yaptığını kaleme almıştı.

"DSÖ, Çin liderinin kişisel müdahalesini reddetti"

Tehdit ve baskılara ilişkin ise DSÖ Sözcüsü, DSÖ Başkanı'nın Çin lideriyle 'ne 20 Ocak'a ne de 21 ya da 22 Ocak'ta görüştüğünü' belirterek "Dr. Tedros ve üst düzey bir DSÖ heyeti 28 Ocak'ta Şi Jinping'le görüştü ve bu görüşmede küresel acil durum ilanı gündeme gelmedi" ifadesini kullandı.

Basına sızan raporu yayımlayan Newsweek'e göre DSÖ, Çin liderinin kişisel müdahalesini reddetmekle birlikte diğer Çin yetkililerinin acil durum ilanını erteletmek ya da uyarının içeriğini değiştirtmek için çaba harcayıp harcamadığı sorularını yanıtsız bıraktı. 

Ayırca Newsweek dergisinin haberinde şu ifadelere yer verildi:

"DSÖ 30 Ocak'ta küresel acil durum ilan ederken Çin'in yanlış bir şey yapmadığını vurgulama gereği duydu. DSÖ Başkanı Tedros Anhanom, 'Şunu açıkça ifade edeyim. Bu ilan, Çin'e karşı bir güvensizlik oyu demek değildir. Aksine DSÖ Çin'in salgını kontrol altına alma kapasitesi olduğuna inanmaktadır.

Çin'in salgının başlangıcındaki politikası geniş bir kesim tarafından eleştirildi. Hükümet, dünyayı uyarmaya çalışan doktorları susturdu, salgını ABD ordusunun başlattığını öne sürdü ve Associated Press ajansına göre insanlar Wuhan'dan kaçıp virüsü tüm dünyaya yayarken salgını altı gün boyunca gizledi."