image

PeyamaKurd- Türkiye’nin Rojava’ya yönelik saldırısını “utanç verici” olarak tanımlayan CIA eski Direktörü David Petraeus, Türk dış politikasının rahatsız edici olduğunu belirterek Türkiye’ye karşı daha “açık sözlü” olunması gerektiğini söyledi.

ABD’de yayın yapan CNBC televizyonunda düzenlenen bir programa katılan CİA eski Direktörü David Petreus, tutumunu kaygı verici bulduğu Türkiye’ye karşı stratejik bir sabıra ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Erdoğan liderliğindeki Türkye’nin iç ve dış politikalarını net bir şekilde eleştirmekten geri durmayan CİA eski Direktörü Petreus, her ne kadar NATO üyesi bir ülke olarak Türkiye’nin tutum ve davranışlarını “son derece kaygı verici olarak” nitelendirmesine rağmen Washington'un bir müttefik olarak Ankara'ya ihtiyacı olduğuna inandığını söyledi.

ABD ile Türkiye arasında gerilen ilişkilerin düzeltilmesi için çalışılması gerektiğine değinen ancak, Türkiye'nin dış politika yaklaşımının derinden endişelendirdiğini ifade eden Petraeus, bu konuda Türk müttefiklere karşı çok açık sözlü olunması gerektiğini savundu.

"Türkiye'nin F-35 alımını imkansızlaştıran Rus hava savunma sistemini satın alması açık bir biçimde hoş görülemez" diye konuşan Petraeus, "S-400'lerin, Türkiye'ye satılması halinde F-35'lerle birlikte çalışır hale getirilmemesi için bir çözüm bulunması için yürütülen görüşmeler durdurulmuştu. Bu görüşmeler sürdürülebilir" dedi.

"Türkiye, NATO'da çok ama çok önemli bir ortak" yorumunu yapan Petraeus, "Türkiye jeo stratejik ve diğer bazı açılardan önemli. Savaş uçaklarımız için bir üs olarak ve bölgedeki diğer unsurlar açısından önemli bir rol oynadı umarım bu sorun çözülür" açıklamasında bulundu.

CİA Eski Başkanından Kürtleri Destekleyen Açıklamalar

Trump'ın Kuzey Suriye'den asker çekme kararını Kürtlere karşı bir ihanet ve ciddi bir stratejik hata olarak nitelendiren Petreus, "Kürtleri yüz üstü bırakmak, İran ve Rusya'ya bir zafer hediye etmeye denk" demişti.