image

PeyamaKurd - Kiev-Moskova savaşı devam ederken ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı Direktörü William Burns, Rusya'nın daha önce başka yerlerde kimyasal silah kullandığını belirterek, Ukrayna'da da kullanabileceğini iddia etti.

ABD Senatosunda düzenlenen "Dünya Genelindeki Tehditler" başlıklı oturuma CIA Direktörü Burns'ün yanı sıra Ulusal İstihbarat Direktörü (DNI) Avril Haines, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü Christopher Wray, Savunma İstihbarat Ajansı Direktörü Scott Berrier ve Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) Direktörü Paul Nakasone katıldı.

Burns, ağırlıklı olarak Rusya-Ukrayna savaşının değerlendirildiği oturumda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in zor durumda olduğunu ve savaşın istediği gibi gitmediğini kaydetti.

"Kimyasal silahlar Rusya'nın kullandığı bir taktik"

Söz konusu savaşın bir boyutunun da enformasyon savaşı olduğunu ifade eden Burns, "Bu, Putin'in kaybettiği bir enformasyon savaşıdır" değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca Burns, Rusya'nın "Ukrayna'da kimyasal silah kullanıp kullanamayacağına" ilişkin bir soruya yanıt vererek şu ifadelere yer verdi:

"(Kimyasal silah kullanımı) Rusya'nın kullandığı taktikler arasındadır. Bu silahları kendi vatandaşlarına karşı kullandılar, Suriye'de kullanılmasını en azından teşvik ettiler; dolayısıyla bu durumu ciddiye alıyoruz." diye konuştu.

Öte yandan DNI Direktörü Haines de Ukrayna'nın biyolojik veya nükleer silahlar peşinde olduğuna dair hiçbir delil olmadığını ifade ederek, "Bunlar Rusya'nın dezenformasyonu ve yanıltmasıdır" sözlerini kullandı.