image

PeyamaKurd - Taliban lideri ile ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı'nın (CIA) Başkanı William J. Burns başkent Kabil'de üst düzey bir görüşme gerçekleştirdi.

Ülkede 15 Ağustos'ta Taliban'ın ülkeyi ele geçirmesinin ardından yaşanan kaos sürerken, CIA Başkanı William J. Burns’ün dün gece Kabil’de Taliban’ın fiili lideri Abdulgani Baradar ile görüştüğü ifade edildi.

Yapılan görüşmede hem Biden yönetiminden hem de Talibandan üst düzey isimlerin yer aldığı kaydedildi.

ABD'lilerin Afganistan'daki tahliye süreci ele alındı

ABD Başkanı Joe Biden’ın Burns’ü Kabil’e gönderme kararı, ABD Başkanı’nın "en büyük ve en zor operasyonlardan biri" olarak adlandırdığı Kabil Uluslararası Havaalanı’ndan insanları tahliye etme çabasının ortasında geldi.

Kabil'deki görüşmelere katılan CIA'den bir yetkili, Taliban ile yapılan gizli görüşmenin ABD ordusunun Amerikan vatandaşları ve Afgan müttefiklerine hava ikmalini tamamlaması için yaklaşan 31 Ağustos tarihi hakkında olduğunu belirtti.

İngiltere, Fransa ve diğer batı ülkeleri, personellerini Afganistan’dan tahliye etmek için daha fazla zamana ihtiyaç olduğunu söyledi.

Ancak bir Taliban sözcüsü, ABD'nin birliklerini 31 Ağustos’tan sonra çekmemesi halinde,  bu durumun “sonuçları olacağını söyleyerek “kırmızı çizgiyi” aşacağı konusunda uyardı.