image

PeyamaKurd - Tüm dünyada Kovid-19 salgını etkisini sürdürürken, ABD'de binlerce istihbarat görevlisi, Joe Biden yönetiminin aşı zorunluluğu kararına uymadıkları için yakında işlerinden uzaklaştırılabileceği ileri sürüldü. 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bazı Cumhuriyetçi Kongre üyeleri, bu durumun ulusal güvenlik açısından tehdit oluşturacağı endişesini dile getirdi.

"İstihbaratçıların yüzde 20'si aşısız"

Açıklamada bulunan Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu Üyesi, Utah eyaletinin Cumhuriyetçi Senatörü Chris Stewart, Ekim ayı sonu itibarıyla bazı istihbarat kurumlarının çalışanlarının en az yüzde 20'sinin aşısız olduğunu ifade etti.

Geçtiğimiz hafta kamuoyuna açıklamada bulunan CIA Başkanı William Burns, kurum görevlilerinin yüzde 97'sinin aşılandığını dile getirdi. ABD casus uydularını işleten Ulusal Keşif Dairesi çalışanlarının da yüzde 90'ından fazlası aşılandı.

Cumhuriyetçilere göre, hala yüzde 40'ı aşılanmadı!

Cumhuriyetçi Senatörü Chris Stewart, 18 istihbarat kurumunu çatısı altında toplayan istihbarat teşkilatının çalışanlarının yüzde 40’ının hala aşısız olduğunu dile getirerek, yönetimin komisyona sunduğu ancak kamuoyuna açıklanmayan bilgileri aktardı.

Aşı oranlarıyla ilgili tüm bilgiler sınıflandırıldığı için kurumların isimlerini belirtmekten kaçınan Stewart, yönetimi, tıbbi, dini ve diğer gerekçelerle, kişiler için daha fazla muafiyet tanımaya ve istihbarat görevlilerinin işten çıkarılmasını geciktirmeye çağırdı.

Ulusal İstihbarat Dairesi Başkanı Avril Haines geçen haftaki bir oturumda verdiği ifadede, daire çalışanlarının yüzde kaçının aşılandığını açıklamayı reddetti, "Bunun görev için bir sorun olacağını beklemiyoruz" dedi.