image

PeyamaKurd - YSK’nın Büyükçekmece kararını ertelemesiyle ilgili yazılı açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, "YSK tarafından alınan bu karar, Kurul’un ağır baskı altında olduğunu bir kez daha göstermektedir" ifadesini kullandı.

Yazılı açıklamada bulunan Öztrak, "Yüksek Seçim Kurulu, iktidarın Büyükçekmece'yle ilgili itiraz başvurusunun görüşmesini ertelemiştir. YSK tarafından alınan bu karar, Kurul'un ağır baskı altında olduğunu bir kez daha göstermektedir. İktidar, sandıkta kaybettiği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini masada çalabilmek için bir kumpas planını uygulamaktadır. Bu erteleme kararı, söz konusu kumpas dosyasının tamamlaması için iktidara zaman kazandırmayı amaçlamaktadır. Alınan bu erteleme kararıyla, ülkemiz demokrasisine ve hukuk devletine verilen hasar giderek büyümektedir” sözlerine yer verdi.

Öte yandan YSK bugün, İstanbul'un Büyükçekmece ilçesinde seçimin iptaline dair AKP'nin başvurusunu ele aldı. Büyükçekmece'de seçimin iptaline dair olan görüşmenin ertelendiği ifade edildi.

Büyükçekmece ve İstanbul'da seçimin yenilenmesine ilişkin itirazlarla taleplerin birlikte ele alınmasına karar verildiği duyuruldu.