image

PeyamaKurd - İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın sığınmacılarla ilgili açıklamasına Türkiye'den bir açıklama geldi.

Kılıçdaroğlu, İngiltere'de başbakanlık için yarışan Dışişleri Bakanı Liz Truss'ın sığınmacıların Ruanda'ya gönderileceği programa Türkiye gibi ülkeleri de ekleyerek genişletmeyi planladığının öne sürülmesini tepki ile karşıladı.

İngiltere'den yapılan açıklamalara tepki gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı değerlendirmede, "Batı böyle kullanışlı rejimleri sever. Milletimiz müsterih olsun; Erdoğan bunu yapamaz, yaptırmayacağız" ifadesini kullanıd. 

"İngiltere: Türkiye ile müzakere başlatmak istiyoruz"

Euronews'te yer alan The Times kaynaklı haberde, Bakan Truss'ın sığınmacıların sınır dışı edildiği yerlere Türkiye gibi ülkeleri de ekleyerek genişletmeyi planladığı iddia edildi.

Haberde Truss'ın milletvekilleri ile yaptığı özel görüşmelerde, göçmen krizi ile mücadele etmek için Ruanda ile yapılan anlaşmanın benzerlerini yapmak istediğini söylediği belirtildi. Bakan Truss'ın bu noktada Türkiye ile de müzakere başlatmak istediği kaydedildi.

"Erdoğan bunu yapamaz, yaptırmayacağız"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sığınmacı konusundaki tepkisini yineleyerek, Twitter hesabından şu ifadeleri kullandı: 

"İngiltere Dışişleri Bakanı, Başbakan olursa Ruanda'nın yanı sıra Türkiye'ye de göçmen gönderilebileceğini söyledi. Erdoğan'ın dış güçler palavrasını artık bir kenara itelim. Batı böyle kullanışlı rejimleri sever. Milletimiz müsterih olsun; Erdoğan bunu yapamaz, yaptırmayacağız."