image

PeyamaKurd - ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Kabil’i kontrol altına alan Taliban’la ilgili önemli bir açıklamada bulundu.

CENTCOM Komutanı McKenzie, , ABD ile Taliban arasında istihbarat paylaşımı operasyonu yürütüldüğünü, iki tarafın 31 Ağustos'ta tahliyelerin tamamlanması gibi ortak bir amacı paylaştığını belirtti.

“Bu ortak amacı uyumlu tuttuğumuz sürece birlikte çalışmak faydalı oldu” ifadesini kullanan CENTCOM Komutanı, terör tehditlerine ilişkin bazı istihbaratın örgütle paylaşıldığını ve bunun işe yaradığını söyledi.

“Taliban’ın Kabil saldırısına kasten izin verdiğine dair bir kanıt yok”

Açıklamasında Taliban için müttefik diliyle konuştuğu gözden kaçmayan McKenzie, tahliyelerin gerçekleştiği Kabil Havaalanı bölgesinde dün ABD askerleri dahil onlarca kişinin öldüğü saldırıların gerçekleşmesine Taliban'ın kasten izin verdiğine inanmalarına yol açacak herhangi bir istihbarata sahip olmadıklarını belirtti.

McKenzie, 15 Ağustos'ta Katar'ın başkenti Doha'da Taliban siyasi liderliğiyle 'ABD'nin tahliye operasyonuna müdahale etmemeleri' konusunda yüz yüze görüşme gerçekleştirmişti. Haberlere göre tahliye sürecinin müdahalesiz şekilde gerçekleşebilmesi noktasında ABD'li general Taliban ile bir 'çatışmasızlık mekanizması' konusunda uzlaşmaya varmıştı.

Dün Kabil Havalimanı’nda meydana gelen üst üste patlamalarda ölü sayısının 90’ın üzerine çıktığı kaydedilmişti. Bu saldırılarda 13 ABD askeri de öldürülmüş 150’den fazla kişi de yaralanmıştı.

Terör örgütü IŞİD yayınladığı paylaşımda saldırıyı üstlenmişti.