image

PeyamaKurd - ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Kenneth McKenzie, terör örgütü DAİŞ lideri İbrahim El Haşimi el Kureyşi'nin öldürülmesi operasyonuna dair açıklamalarda bulundu. McKenzie, Suriye'nin kuzeybatındaki operasyona ilişkin, "Misyonun amacı onu yakalamaktı" açıklamalarında bulundu.

McKenzie, Orta Doğu Enstitüsünün "MEI-CENTCOM Yıllık Konferansında" önceki gece ABD özel kuvvetlerinin İdlib'de IŞİD lideri Kureyşi'ye yapılan operasyon hakkında açıklamalarad bulundu. 

Operasyonun uzun menzilli helikopter baskını ile yapıldığını dile getiren McKenzie, "Niyet IŞİD liderinin yakalanmasıydı, operasyonun amacı buydu ancak ustalıkla planlanmış ve yürütülen operasyon Ebu Bekir Bağdadi'nin halefinin ölümüyle sonuçlandı. Kureyşi'nin Bağdadi kadar bilinmiyordu. Sizi temin ederim ki o, ABD'ye ve ortaklarımıza yönelik saldırılar konusunda en az onun kadar kötü ve kararlıydı" dedi. 

"Savaşmadan öldü"

Bağdadi IŞİD içinde ikonik ve filozofik bir konumda bulunurken Kureyşi'nin örgüt içinde operasyonların planlayıcısı ve yöneticisi olduğunu dile getiren McKenzie, Kureyşi'nin Irak ve Suriye'deki birçok vahşetten sorumlu olduğunu söyledi.

ABD'li komutan, operasyon sırasında Kureyşi'nin binanın 3. katındaki meydana gelen büyük bir patlama sonucu öldüğüne değinerek, "Kureyşi karşılık vermedi. Biz teslim olması için çağrıda bulunmamıza ve ona hayatta kalması için bir yol önermemize rağmen, kendisini ve yakın ailesini savaşmadan öldürdü" diye konuştu.