image

PeyamaKurd - İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif ile telefon görüşmesi gerçekleştiren Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘Yüzyılın Anlaşması’ adıyla sunduğu Filistin-İsrail çözümüne yönelik planını değerlendirdiği ifade edildi. 

Yapılan ikili görüşmeye ilişkin İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Çavuşoğlu ve İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif’in, Trump’ın açıkladığı plan üzerinde konuşulduğu belirtildi. 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İran ve Türkiye dışişleri bakanları, İslam dünyasındaki gelişmeleri, özellikle de işgal altındaki Filistin’deki durumu ve ‘yüzyılın anlaşması’ olarak bilinen projeyi değerlendirdi. Bakanlar, İslam dünyasının Filistin’in satılmasına yönelik kararlı pozisyon alması gerektiğini doğruladı.” 

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İsrail ile Filistin arasındaki gerilime son vermek amacıyla 'Yüzyılın Anlaşması' adı altında hazırlanan projeyi, Beyaz Saray'daki basın toplantısında açıklamıştı.