image

PeyamaKurd- Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kürtlerin çıkarıldığı Rojava’nın Girê Sipi ve Serêkaniyê kentlerine 371 bin Suriyelinin yerleştiğini söyledi.

Cenevre’de katıldığı "Suriyeli Mülteci Krizi" panelinde konuşan Çavuşoğlu, Türkiye'nin dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke olduğunu ve ülkesinde yarım milyondan fazla Suriyeli çocuğun dünyaya geldiğini belirtti.

Çavuşoğlu, Suriyelilerin güvenli ve gönüllü geri dönüşlerinin, Suriye mülteci krizinin en kalıcı çözümü olduğunu ifade ederek, “Gönüllü ve güvenli geri dönüşleri kolaylaştırmak, cesaret vermek, gerekli fiziki ve güvenlik şartları için birlikte çalışmalıyız. Şu ana kadar 371 bin Suriyeli, Suriye'nin kuzeydoğusunda teröristlerden temizlediğimiz bölgeye güvenli şekilde geri döndü.” dedi

‘Operasyon ile Suriyelilerin yüzde 70’i döndü’

Rojava’nın kentlerine yerleştirilen yüzbinlerce Suriyeli için ‘başaralı bir barış koridoru’ diyen Çavuşoğlu, “Biz güvenli ve gönüllü dönüşe inanıyoruz. Birleşmiş Milletlerin paylaştığı verilere göre, ülke içerisinde yerinden edilmiş Suriyelilerin yüzde 70'i, Barış Pınarı Harekatı bölgesine geri döndü. Neden? Çünkü kendilerini güvende hissediyorlar. Türkiye, geri dönüş için güvenli bir ülkedir" değerlendirmesinde bulundu.