image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif'le BM binasında görüşme gerçekleştiren Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, toplantı sonrasında açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, daha önce mutabık kalınan toplantının amacının Soçi’de imzalanan İdlib anlaşmasının uygulanması olduğunu ifade etti.

Çavuşoğlu toplantı ile ilgili olarak, "Her üç ülkenin de desteklediği ve sahiplendiği bir anlaşmadır. İdlib Mutabakatı, esasen Suriye'de bir siyasi çözüm için son bir şanstır. Bu fırsatı kaçırmamamız lazım. Bu fırsattan istifade ederek rejim ve muhalifleri bir araya getirerek siyasi süreci hızlandırmamız lazım” şeklinde konuştu.

Suriye’de kurulması planlanan Anayasa Komisyonuna ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Çavuşoğlu, "Önümüzdeki süreçte somut olarak atabileceğimiz en önemli adım ise Anayasa komisyonunun oluşturulmasıdır. Listeler daha önce verildi. Hem muhalifler hem de rejim tarafından. Yine sivil toplumdan da insanlar olacak. Bugün Anayasa komisyonunun bir an önce kurulmasıyla ilgili görüşlerimizi paylaştık” ifadesini kullandı.