image

PeyamaKurd - Fransız L'Opinion gazetesinde bir yazı kaleme alan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkilerin iki müttefik ülke için alışılmadık şekilde gerilimli süreçten geçtiğini ifade etti.

Çavuşoğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasında mart ayında tesis edilen temasın, iki ülke arasındaki bağı güçlendirme fırsatı verdiğini ifade ederek, Fransa'nın başkenti Paris'e gerçekleştirdiği ziyaretin  bu iradeyi yansıttığını belirtti.

Çavuşoğlu, yazısında yakın zamanda birbirlerini karşı karşıya getiren bölgesel meselelere göz atıldığında, bugün birçok konuda giderek artan ortak görüşlerin ve çıkarların belirlendiğini kaydetti.

Ayrıca yazısında iki ülkenin, Suriye'de insani yardımların ulaşması ve ülkenin toprak bütünlüğünün korunması ve siyasi süreçte ilerleme gerekliliği gibi çok sayıda önemli konularda aynı temel öncelikleri paylaştığını belirten Çavuşoğlu, Fransa yönetimi ile görüşmelerini gerçekleştirdi.

Öte yandan Çavuşoğlu, Suriye konusunda yakın zamanda Fransa ile samimi ve faydalı görüşmelerin yapıldığını kaydetti.