image

Peyamakurd - ABD'li mevkidaşı Mike Pompeo ile yaptığı görüşmenin ardından basın açıklaması yapan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Var olan sorunları nasıl çözeceğimizi değerlendirdik. Yapıcı bir görüşme olduğunu söyleyebilirim. Krizlerin, sorunların bir görüşmede çözülmesi beklenemez" ifadesini kullandı.

ABD'nin iki Türk Bakan’a yaptırım uygulamasının ardından Ankara-Washington hattında ilk yüz yüze görüşme bugün Pompeo ve Çavuşoğlu arasında, Singapur'da yapıldı.

ABD’li mevkidaşı ile yaptığı görüşmeye ilişkin açıklamada bulunan Çavuşoğlu, görüşmenin ayrıntılarına ilişkin, "Tehdit diliyle, yaptırımlarla hiçbir sonuca varılamayacağını başından beri söyledik. Bugün yine bunu tekrarladık. Bunun da çok iyi şekilde anlaşıldığını düşünüyoruz. Bugün Mike Pompeo ile yaptığımız görüşmede var olan sorunları nasıl çözeceğimizi, birlikte nasıl adım atacağımızı değerlendirdik. Bu anlamda son derece yapıcı bir görüşme olduğunu söyleyebilirim. Tabii ki bir görüşmede bu krizlerin ya da sorunların hepsinin birden çözülmesi beklenemez. Ama sorunların çözülmesi için bundan sonraki süreçte de yakın işbirliği, diyalog içinde yakın çalışma konusunda mutabık kaldık. Ülkelerimize döndüğümüz zaman da bu sorunların çözülmesi için birlikte adım atmaya ve çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.