image

PeyamaKurd-Türkiye'nin Rojava’ya yaptığı askeri harekatı sırasında sahaya sürdüğü Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) içindeki gruplara bağlı milis güçlerin bir kısmı Libya'ya savaşmaya giderken, bir kısmı da yola çıkma hazırlıkları yaptığı söyleniyor.

Birbiri adına Libya’ya gitmek için yola çıkan bu Milis güçleri neden  Türkiye lehine Libya'da Halife Haftere karşı savaşıyor.

SOHR: Ücret karşılığı savaşıyorlar

Suriyeli Silahlı guruplar, Libya'nın Trablus kentinde savaşma söylentilerini doğrularken, Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de (SOHR), Türkiye'nin eğittiği militanların ücret karşılığı Libya'da savaştıklarını aktardı.

‘500 kadar militan aylardır Libya’da’

BBC Türkçe'nin haberinde, Sultan Murad Tugayları ve Fehim İsa'ya bağlı bin-bin 500 kadar militanın bir aydan fazla bir sürede de Libya'da savaştığını duyurdu.

‘Maaşları yüksek’

Libya’ya gönderilmek için 500 kişilik bir başka grubunda hazırlıklar içinde olduğu, Libya'da savaşanların maaşlarının yüksek olduğu söyleniyor.

The Forum for Regional Thinking'de araştırmacı ve insan hakları aktivisti Elizabeth Tsurkov, Türkiye’nin Libya’ya giden militanlara 500 dolar verdiğini aktardı.

Aynı araştırmacı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Libya'da Türkiye adına savaşan militanlara, altı ay Libya'da savaşmaları karşılığında vatandaşlık verileceği taahhüdünde bulunulduğunu iddia etmişti.