image

PeyamaKurd-Kemal Burkay, Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesiyle ilgili, “Öcalan’ın mesajında, açlık grevindeki insanlarla ilgili söyledikleri olumludur. Ayrıca kendisi tecrit altında değildir” sözlerine yer verdi.

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın sekiz yıl aradan sonra avukatlarıyla görüşmesine izin verilmesini ve avukatları aracılığıyla gönderdiği mesajları değerlendiren Kürt siyasetçi-yazar Kemal Burkay, şöyle konuştu:

“Öcalan’ın mesajında, açlık grevindeki insanlarla ilgili söyledikleri olumludur. Ben de açlık grevlerinin ve ölüm oruçlarının yanlış olduğunu söylüyorum.”

K24’e konuşan Burkay, Öcalan’ın tecrit altında olmadığını belirterek, şöyle devam etti:

“Abdullah Öcalan, belki de bu süreçte yakınlarıyla görüşmek ve bir mesaj vermek istemiyor. Tabii bu gönderdiği son mesaj ayrıdır. Bana göre Öcalan, İmralı’da bulunduğu günden itibaren tecrit altında değil, kendisinin cezaevindeki şartları da iyi. Şu an yanında mahkûm arkadaşları da var.”

Burkay çözüm süreciyle ilgili olarak da, “Bence burada yeni bir çözüm süreci ihtimali söz konusu değil. 3-4 yıl öncesine göre şartlar çok değişti, geriye doğru gitti. 3-4 yıl öncesine kadar AK Parti hükümeti Kürtlerle temas kuruyordu. Bütün Kürt kesimleriyle olmasa bile, PKK’yle görüşerek bu sorunu çözmek ve PKK’nin silahları bırakmasını istiyordu. Temel istek de buydu. O zaman ortam daha olumluydu ve savaş koşulları yoktu, bu çözüm için olumlu gelişmeydi. Ancak şartlar değişti ve temaslar kesildi.”

CHP’nin Kürt siyaseti AK Parti’den farklı değil

31 Mart’ta gerçekleşen seçimlerde, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) İstanbul Adayı Ekrem İmamoğlu’nun seçimleri kazandığını, ancak haklarının elinden alındığını dile getiren Burkay, Kürt meselesi konusunda CHP siyasetinin AK Parti’den farklı olmadığını belirtti.

Öte yandan Burkay, İmamoğlu’nun ve CHP yöneticilerinin bu süreçte Kürt meselesine dair herhangi bir çözüm önerisi olmadığını da dile getirdi.

Türkiye Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Öcalan’ın avukatlarıyla ilgili görüş yasağının kaldırıldığını belirterek, “Görüş yasağına ilişkin kararlar kaldırıldı. Görüş imkanı sağlandı” ifadelerini kullanmıştı.

Abdullah Öcalan'ın avukatlarıyla görüştürülmesine ilişkin soru üzerine Gül, hükümlülerin avukatlarıyla görüşmesinin kanuni bir hak olduğunu belirtmişti.