image

PeyamaKurd - Bulgaristan, Türkiye’nin 14 Kasım’da yapılan cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerine müdahale ettiğini iddia ederek, Ankara’yı Bulgaristan’ın içişlerine karışmakla suçladı.

Bulgaristan İçişleri Bakanı Boyko Raşkov, seçimlerden önce Bulgaristan’ın güneyindeki Kırcaali kasabasına yaptığı ziyarette Türk etnik kökenli Bulgar vatandaşlarının “DPS’ye oy vermezlerse Bulgaristan’da Türkçe isimlerinin değiştirileceği konusunda tehdit edildiklerini” söyledi.

“Bulgar vatandaşlarının Türkiye’deki seçimlere müdahale etmesi gibi bir vakadan haberim yok dolayısıyla aksi de olmamalı” diyen Raşkov Türkiye’yi 14 Kasım’da yapılan cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri sırasında Bulgaristan’ın içişlerine karışmakla suçladı.

Büyükelçiler karşılıklı olarak bakanlığa çağrıldı!

18 Kasım Perşembe günü, Bulgar dışişleri bakanlığı Türkiye’nin Sofya büyükelçisini bakanlığa çağırdı ve “Bulgaristan, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda, Türk kurumlarından ülkemizdeki seçim süreciyle ilgili propaganda eylemlerinden ve siyasi mesajlardan kategorik olarak kaçınmasını beklemektedir.” mesajı verildi.

Bulgaristan’daki Türk azınlık partisi DPS, ülkedeki parlamento seçimlerinde yurt dışından 87 binden fazla oy aldı.

Bu oyların neredeyse tamamı, Bulgaristan pasaportu da olan Türk vatandaşlarının yüksek katılımıyla oylamanın yapıldığı Türkiye’deki sandık merkezlerinden geldi.

Temmuz ayında yapılan bir önceki milletvekili seçimlerinde ise Türkiye’deki seçmen sayısı şimdiki sayının üçte bir oranındaydı.

Geçici hükümet, Türkiye’deki yüksek katılımın 21 Kasım cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde belirleyici olabileceğinden endişe duyuyor.

Öte yandan Bulgaristan’ın suçlamalarından sonra Sofya hükümetinin Ankara Büyükelçisi Anguel Hristov Tcholakov da Dışişleri Bakanlığına çağırılarak, Bulgaristan’daki parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde seçmenlerin Türkiye’nin resmi makamlarınca yönlendirildiği ve iç işlerine karışıldığı iddiaları reddedildi.