image

PeyamaKurd - Bulgaristan ile Rusya arasındaki diplomatik ilişkiler kopma noktasında.

İstifa eden Bulgaristan hükümetinin Başbakanı Kiril Petkov’un Rusya’nın Sofya Büyükelçiliği'nde görev yapan 70 diplomatın sınır dışı edilmesine dair kararının ardından iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler kopma durumunda.

Verilen kararı sert bir notayla kabul etmeyen Rusya’nın Sofya Büyükelçisi Eleonora Mitrofanova, Bulgaristan’ın yaptırım uyguladığı diplomatlara dair "istenmeyen kişi" ilan edilmesiyle alakalı talebini geri çekmesi için saat 12.00’a kadar itiraza açık olmayan süre vermişti, aksi halde Rusya’nın Bulgaristan ile diplomatik ilişkilerini kesmesi için Moskova’ya teklif götüreceğine dikkat çekmişti.

“Büyükelçiliğinin kapatılması teklifinde bulunacağım”

Beklediği cevap gelmeyince Mitrofanova, Bulgaristan-Rusya ilişkilerinin kopma noktasına geldiğini duyurdu.

Mitrofanova, "Maalesef Bulgaristan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığına yaptığımız çağrı, göz ardı edilmiş oldu. Buna bağlı olarak ben, devletimin üst yönetiminin huzurunda Rusya’nın Sofya Büyükelçiliğinin kapatılması teklifinde bulunacağım. Neticesinde kaçınılmaz olarak Moskova’daki Bulgaristan Büyükelçiliğinin de kapatılması söz konusu olacak" ifadelerine yer verdi.

Öte yandan Kiril Petkov da gazetecilere yaptığı açıklamada, Bulgaristan’ın egemen bir ülke olduğunun altını çizerek, Rusya’nın ülkesinin iç işlerine karışmasına karşı olduğuna işaret ederek, Rusya’ya "itiraz kabul etmeyen taleplerini geri çekmesi" önerisinde bulundu.