image

PeyamaKurd - Bulgaristan'da istifa eden hükümetin Başbakanı Kirili Petkov, Rusya Federasyonu’nun Sofya’da görev yapan 70 diplomatını ‘istenmeyen kişi" ilan ederek sınır dışı edeceklerini açıkladı.

Petkov, parlamentoda basın yayına yaptığı açıklamada, “Pazar günü 70 kapasiteli bir Rus uçağının dolu bir şekilde Moskova seferine çıkmasını bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

70 diplomatı memleketlerine geri yollayacaklarını belirten Petkov sözüne şöyle devam etti, “Bu kişilerin büyük bir bölümü başka bilgi toplama servisleri için çalışırken, diplomatik zırhını sadece ‘paravan olarak’ kullanmıştır. Yabancı ülkelerin hükümetlerinin bizim iç işlerimize karışmaya teşebbüste bulunduklarında biz de karşı tavrımızı net koyarız. Tavrımız Rusya halkına karşı bir tutum değildir.”

“Bulgaristan-Rusya ilişkileri donma”

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana Bulgaristan-Rusya ilişkileri durma noktasına gelmişti.

Rusya Büyükelçisi Eleonora Mitrofanova, Osmanlı-Rus savaşının sonu ve Bulgaristan'ın bağımsızlığının 144. yıl dönümünün kutlandığı 3 Mart Ulusal Bayramı'nda, Bulgaristan'ın Osmanlı'dan egemenlik mücadelesini Rusya'nın Ukrayna'ya açtığı savaşla aynı olduğunu söylemişti.

Söylenen söylemden sonra Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, Mitrofanova’ya istenmeyen kişi ilan edilen bazı diplomatların listesini göndermişti. Rusya Federasyonu’nun Bulgaristan’da güçlü bir lobiye sahip olmasına rağmen, Bulgaristan 2021'den bu yana ülkede “casusluk yaptıkları gerekçesiyle” 10’u aşkın Rus diplomatı sınır dışı etmişti.

Bunlarla beraber Bulgar medyası Rusya’nın büyükelçiliğindeki diplomat sayısının yarıya indirilmesi olasılığıyla bu hamlenin sonrası iki ülke arasındaki ilişkilerin felce uğraması beklendiğini iddia etti.