image

PeyamaKurd- İngiltere Başbakanı Boris Johnson, kabine ve partisindeki istifaların ardından kendisine yönelik artan istifa çağrılarını reddederek görevine devam edeceğini açıkladı.

Hükümet ve parti içinde peş peşe gelen istifa kararlarının ardından, Johnson Avam Kamarasında yapılan haftalık ‘Başbakana Sorular’ oturumunda konuştu.

Başbakan Johnson, muhalefetin, Başbakan'ın da istifa etmesi gerektiği yönünde yaptığı çağrıları yanıtlayarak, kararını şu ifadelerle duyurdu:

"Açıkçası, hükümetin devam etmesinin ve verdiğimiz görevi yerine getirmesinin imkânsız olduğunu hissettiğim koşullar olsaydı ya da Ukrayna halkını destekleme arzumuzda hüsrana uğradığımızı hissetseydim, o zaman yapardım ama açıkçası devasa bir yetkiye sahip olduğu zor koşullarda bir başbakanın görevi, görevine devam etmektir. Yapacağım şey bu."

Seçim çağrısı soruldu

İskoç Ulusal Partisinin Meclis Grubu lideri Ian Blackford da Başbakan Johnson'ın "umutsuzca kendi fantezisine tutunduğunu" belirterek, seçim çağrısı yapıp yapmayacağı yönünde bir soru sordu.

Boris Johnson, Blackford'un seçim çağrısını reddederek, bunun ulusal bir hata olacağını söyledi.

İstifalar peş peşe geldi

Son 24 saatte bakan, devlet bakanı, bakan yardımcısı ve özel sekreter düzeyinde, ülkede 21 istifa kararı alındı.

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, Hazine Bakan Yardımcısı John Glen ve Okullardan Sorumlu Devlet Bakanı Robin Walker gibi üst düzey isimler de istifa edenlerin listesinde yerini aldı.