image

PeyamaKurd - Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen aşıların adil dağıtımına ilişkin İngiltere tarafından hazırlanan bir karar Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi tarafından oybirliği ile kabul edildi.

Salgınla ilgili olarak bir yıl içinde BMGK'dan kabul edilen ikinci karar, virüs ile mücadele ve virüse karşı aşılama kampanyalarını güçlendirmek için dünya çapında çeşitli yerlerde devam eden çatışmalarla ilgili dayanışma ve ateşkes çağrısında bulunuyor.

Dünya genelinde “aşıların eşit dağıtımı lehine oy vermenin önemine" dikkat çeken Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ’nÜn bu gelişmeden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Bununla birlikte “üretimi ve aşılama kapsamını artırmak ve virüsü olabildiğince çabuk bir şekilde ortadan kaldırmak için fikri mülkiyet haklarının kaldırılması gibi somut önlemler alınması” gereğini kaydetti.

BM Güvenlik Konseyi’nin 15 üye devletinin temsilcilerinin oybirliğiyle karar alınırken, Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan bir diplomat “Salgının ortak tehdidi ile mücadele etmek için elimizden geleni yapıyoruz” açıklamasında bulundu.

Ayrıca yetkili konuşmalarında, “Bu kararın doğru yönde atılmış bir adım olabileceğini” belirterek, “uluslararası koordinasyonun ve ortak çalışmanın gerekliliğine" dikkat çekti.