image

PeyamaKurd - Suriye İç Savaşı'ndaki gözaltı ve kaybolmalarla ilgili taslak raporunu Pazartesi günü yayımlayan Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Arap Cumhuriyeti Soruşturma Komisyonu, Afrin’de yaşanan işkence merkezleriyle ilgili olarak önemli bir detaya vurgu yaptı.

Ahval gazetesinin yapmış olduğu habere göre, Suriye’deki Türkiye yanlısı muhalif güçlerin elinden kaçabilen kişiler Birleşmiş Milletler komisyonuna verdikleri beyanatlarda Türk yetkililerin, Suriyeli muhaliflerin mahkumlara işkence yaptıkları üslerde hazır bulunduklarını ve hatta işkence seanslarına katıldıklarını belirtiyor. 

Responsible Statecraft adlı internet sitesinde Matthew Petti imzasıyla yayınlanan haberde, BM Komisyonu’nun Suriyeli muhalif grupların, Türk güçlerinin Kürt bölgesi Afrin'deki en kötü işkenceciler arasında olduğunu ortaya çıkardığı da ifade ediliyor.

Rapor, Türkiye’nin 2018 yılında bölgeye girip Demokratik Suriye Güçleri (DSG) kontrolünde olan bölgeyi, Suriye Milli Ordusu (SMO) adlı örgüte devrettiğini, bu tarihten sonra da SMO’nun etnik temizlik, kitlesel yağma ve insan kaçakçılığı gibi suçları işlediğini vurguluyor.

Ayrıca raporda, 2018 yılından bu yana yüzlerce sivilin kaçırıldığı veya kaybolduğu, isyancı milislerin yerel halkı fidye için alıkoymaya başladığı, ancak bunun kademeli olarak Afrin'in Kürt nüfusunu tutuklama ve gasp için sistematik bir programa dönüştüğünün altı çiziliyor.

"Türk güçleri de Afrin'deki işkenceciler arasında idi"

Ezidi dini azınlığın da hedef alındığı belirtilen haberde Wilson Center görevlisi Amy Austin Holmes, milislerin Ezidi tapınaklarını yağmaladığını ve kaçırılan Ezidiler için ailelerinden fahiş fidye paraları istendiğini belirtiyor. 

BM raporuna göre bir Ezidi kadın BM müfettişlerine isyancıların kendisini kablolarla döverken hayatıyla tehdit ettiklerini, bir sorgulayıcının “Ezidiler kafirdir. Sizi ülkenizden atacağız. Burada öleceksin” sözlerini kullandığını öne sürüyor. 

Raporda, Türk subayların işkence seanslarında bulunduğunu iddia eden dört kişinin görüşlerine yer verilirken, Türk askerlerin sık sık işkence yapılan birçok gözaltı merkezinde bulundukları da belirtiliyor.