image

PeyamaKurd - ABD'nin yardımlarını durdurma kararı ardından mali krizler yaşayan Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı UNRWA, Filistinlilere yönelik hizmetlerine kısıtlamalar getirdi.

Kurumun yaşadığı mali kriz nedeniyle Filistinlilere yönelik hizmetlerinde yeni kısıtlamalara gittiklerini açıklayan UNRWA Gazze Direktörü Mathias Shamali, "İsrail'in 2014 yılında Gazze'ye düzenlediği saldırılar sırasında evleri yıkılan Filistinlilere yapılan kira ödemelerini durdurduk. Bu ödemeleri yapamayacağımız için üzgünüz" ifadesini kullandı.

UNRWA’nın ilk başlarda 5 bin aileye kira yardımı yaptığını belirten Shamali, ancak son dönemde ödeme yapılan aile sayısının 1612'ye düştüğünü ifade etti.

Shamali, önceliklerinin Filistinli mültecilere hizmet olduğunu, bağlı memurların durumunun daha sonra geldiğini dile getirerek, "Ajans, yılbaşında ABD'den her yıl aldığı 360 milyon doları alamayacağını biliyor. Ancak kolay bir yıl olmayacak. Karşımızdaki tehdit mültecilere tüm hizmetleri sağlamamız için yeterli paraya sahip olup olamayacağımız. Bunun zor olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.