image

PeyamaKurd - Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü'nden yapılan açıklamada Genel Sekreter Antonia Guterres’in, Myanmar ordusunun, darbe karşıtı eylemleri bastırmak için bir köyü ateşe verdiği yönünde önceki gün çıkan haberlerden derin endişe ve rahatsızlık duyduğu belirtildi.

Basın toplantısında konuşan Guterres'in Sözcüsü Stephane Dujarrec, “Genel Sekreterin, geçmişte gördüğümüz, Rohinga halkının köylerinin sistematik olarak yakılmasını hatırlatan ve dramatik bir şekilde göç etmesine yol açan bu raporlardan derin endişe duyduğunu ve rahatsız olduğunu söyleyebilirim" ifadesini kullandı.

Sözcü açıklamasında, Genel Sekreterin, Myanmar güvenlik güçlerinin ülke genelinde sivillere karşı devam eden baskılarını şiddetle kınadığını tekrarlayarak, bu baskılara karşı uluslararası tek sesli yanıt gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Ayrıca Dujarrec, köy yakmalarının yanı sıra, Myanmar’ın Kayın bölgesi Myawaddy beldesinde, 31 Mayıs’ta gözaltına alındığı belirtilen 25 kişinin kalıntılarının yer aldığı iki toplu mezar bulunduğunu dile getirdi.