image

PeyamaKurd - Birleşmiş Milletlerde düzenlenen ırkçılıkla mücadeleyle ilgili bir programda ABD ile Çin, birbirlerine "insan hakları" ihlali suçlamalarında bulundu.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, BM Genel Merkezindeki "Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Uluslararası Günü" programında yaptığı açıklamada, kölelik ve ırkçılığın dünyanın her yerinde halen yaşandığına dikkat çekti.

ABD'li Temsilci Greenfield, Myanmar’da Arakanlı Müslümanlara, Çin’de de Uygur Türklerine yönelik baskıları örnek göstererek, Çin hükümetinin, "Uygurlara ve Sincan'daki diğer etnik ve dini azınlık gruplara karşı soykırım ve insanlığa karşı suç işlediğini" ileri sürdü.

Öte yandan Çin'in BM Daimi Temsilci Yardımcısı Dai Bing, konuşma listesinde olmadığı halde söz alarak, ABD temsilcisinin iddialarının "Baştan sona söylenti ve çıplak yüzlü bir yalan" olduğunu ifade etti.

Çin'li Temsilci Bing açıklamasında, ABD’yi Çin’in iç işlerine karışmakla suçlayarak ABD'nin diğer ülkelere ne yapacağını söylemesinden ziyade kendi "rezil insan hakları sicili"ne bakması gerektiğine dikkat çekti.