image

PeyamaKurd - Madrid’de düzenlenen 25. Birlemiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (COP25) 2 haftanın ardından başarısızlıkla sonuçlandı. Konuyla ilgili açıklamada bulunan BM Genel Sekreteri, “hayal kırıklığına” uğradığını ancak “vazgeçilmemesi” gerektiğini belirtti. 

Küresel ısınmayla mücadele konusunda ülkelerin atması gereken adımların ele alındığı 25’inci Birleşmiş Milletler (BM) iklim zirvesi sonlandı. DW Türkçe’nin haberine göre yaklaşık 200 ülkenin temsil edildiği Madrid’deki COP25 zirvesinde alınan kararlar beklentileri karşılamadı. 

İngiliz haber ajansına konuşan delegeler, 2 Aralık’ta başlayan ve planlanandan 36 saat geç tamamlanan zirvede, iklim değişikliyle mücadele konusunda daha cesur adımlar atılmasına engel olan ülkelerin başında ABD, Çin, Brezilya, Suudi Arabistan ve Avustralya’nın geldiğini dile getirdi. 

Taraflı ülkelere taahhütlere ilişkin çağrı 

Dünya Kaynakları Merkezi’nden Helen Mountford ise yaptığı açıklamada, “Bu görüşmeler ülkelerin liderlerinin, bilimin kaçınılmazlığından ve sokaktaki vatandaşlarının taleplerinden ne kadar kopuk olduklarını ortaya koydu” ifadesini kullandı. 

Konferans sonrası yayımlanan sonuç bildirgesinde, Paris Anlaşması’nda koyulan hedeflerle ülkelerin mevcut vaatleri arasında “belirgin bir uçurum” olduğu kabul edildi. Bildirgede, anlaşmaya taraf ülkelere, sera gazı emisyonlarını azaltma konusunda verdikleri taahhütleri önümüzdeki yıl içinde güçlendirmeleri için çağrıda bulunuldu.