image

PeyamaKurd - Dünya liderlerinin bir araya gelerek iklim krizini ele alacağı Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28. Taraflar Konferansı (COP28), Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Dubai kentinde başladı.

İklim krizine karşı ortaya konulan planların güçlendirilmesi ve somut adımlar atılarak hayata geçirilmesine ilişkin müzakerelerin yapılacağı BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28. Taraflar Konferansı (COP28), BAE’nin ev sahipliğinde başladı.

COP28 Başkanı Sultan El Cabir yaptığı açılış konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

 “Sonunda bu günün geldiği için çok mutluyum. Farklı geçmişlerden, farklı nesillerden geliyoruz ama hayati bir şeyi paylaşıyoruz. Hayatımızın her bir noktasında hepimiz bir seçim yaptık, büyük bir sorumluluğun yükünü taşımaya yardımcı olmak için bir seçim. Bu seçim, bugün hepimizin burada, BAE’de bulunmasının nedenidir. Dünya bir yol ayrımına geldi” dedi. Dönüm noktası niteliğindeki 2015 iklim anlaşmasının temel vaatlerinden olan küresel sıcaklığın sanayi öncesi seviyelerin 1,5 derece üzerine çıkmasına izin verilmemesi gerektiğini hatırlatan Cabir, “Kutup yıldızımız olan 1,5 dereceyi asla gözden kaçırmayın.”

Cabir, ülkelere ve fosil yakıt şirketlerine küresel iklim hedeflerine ulaşmak için birlikte çalışma çağrısında bulundu. Cabir, ülkelerin emisyonlarında daha fazla kesinti yapma sözü vermeleri, yenilenebilir enerji kapasitesini üç katına çıkarmak, enerji verimliliğini ise iki katına çıkarmak için birlikte çalışmaları gerektiğini söyledi.

En büyük petrol ve gaz şirketlerinden bazılarının metan emisyonlarını 2030 yılına kadar sıfıra indirmeyi taahhüt etmeye hazır olduklarını belirten Cabir, bunun önemli olduğunu vurguladı. Cabir ayrıca, birçok ulusal petrol şirketinin 2050 için net sıfır hedeflerini benimsediğini kaydetti. Cabir, BAE'nin gelişmekte ve iklim krizine karşı savunmasız olan ülkelerin "kalkınma ve iklim politikası arasında seçim yapmak zorunda kalmaması için finansmanın kilidini açacağını" duyurdu.