image

PeyamaKurd - Güney Afrika’nın hayatını kaybeden eski lideri Nelson Mandela’yı anma töreninde açıklamalarda bulunan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, “2. Dünya Savaşı’ndan beri en büyük küresel ekonomik kriz ve gelirlerde 1870’den beri en büyük çöküşle karşı karşıyayız. 100 milyon kişi daha aşırı derecede yoksulluğa sürüklenebilir ve kıtlık, tarihi oranlara çıkabilir" ifadesini kullandı.

Krizlerle ilgili uyarılarda bulunan Guterres, dünyayı dize getiren mikroskobik bir virüsün aslında dünyanın ne kadar kırılgan olduğunu, yıllardır görmezden gelinen yetersiz sağlık sistemleri ve yapısal eşitsizlikleri ortaya koyduğunu dile getirdi. 

Genel Sekreter Guterres açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını, herkesin aynı gemide olduğu efsanesi gibi dünyanın her yerindeki yanlışları ve yalanları açığa çıkardı. Hepimiz su üstünde olsak da kimiler süper yatlardayken, kimileri batmak üzere olan enkaza tutunuyor. Dünya nüfusunun yüzde 70’inin giderek artan gelir eşitsizliği içinde yaşarken en zengin 26 kişi, küresel nüfusun yarısının zenginliğini elinde tutuyor.”

Öte yandan ABD’de siyahi Amerikalı George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesiyle başlayan ırkçılık karşıtı protestoların dünyanın her yerine yayıldığını belirten Guterres, “İnsanlar artık bıktı, eşitsizlik ve ayrımcılıktan, ırkçılık ve sistematik haksızlıktan bıktı" açıklamasında bulundu.