image

PeyamaKurd - Husilerin "Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Hudeyde Limanı yakınlarına iki hava saldırısı düzenlediğini" duyurmasının ardından, Birleşmiş Milletler (BM) Hudeyde Anlaşmasını Destekleme Misyonu'nun (UNMHA) Twitter hesabından açıklamada bulundu.

BM Misyonu açıklamasında, "Dün akşam Hudeyde Limanı yakınlarında duyulan patlamalarla zirveye çıkan hava saldırıları haberlerini endişeyle takip ediyoruz" sözlerine yer verdi.

Açıklamada, kentte ateşkes ihlallerinin, hava saldırılarının ve sivil kayıpların arttığına işaret edilerek, Hudeyde'deki durumu yakından takip ettikleri ve şiddetin daha fazla tırmandırılmasını önlemek için çalıştıkları ifade edildi.

Ayrıca saldırılarla ilgili yazılı açıklamada bulunan Yemen'deki BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), Hudeyde'deki keyfi saldırıların durdurulması çağrısında bulundu.

OCHA Ofisi Koordinatörü Ali Rıza Kureyşi açıklamasında şunları dile getirdi:

"Ayrım gözetmeyen, gerekçesiz bu saldırılarda sivillerin öldürülmeye devam edilmesi kabul edilemez. Çok sayıda sivilin ölümüne ve yaralanmasına neden olan saldırılar son aylarda arttı."