image

PeyamaKurd - Pandemi sürecinin dünyaya verdiği etkiye yönelik rapor yayımlayan Birleşmiş Milletler (BM), dünya ekonomisinin geçen sene yüzde 4,3 küçüldüğünü, bu yılki yüzde 4,7'lik büyüme beklentisinin ise geçen senenin kayıplarını zar zor telafi edeceğini duyurdu.

Birleşmiş Milletler (BM), Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentiler Raporu'nda, küresel ekonomide sağlam ve sürdürülebilir bir iyileşme sağlanmadığı sürece yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yıkıcı sosyo-ekonomik etkisinin yıllarca hissedileceği uyarısında bulundu.

Dünya ekonomisi yüzde 4,3 küçüldü

Yayımlanan rapora göre, gelişmiş ülkelerin ekonomilerinin 2020'de yüzde 5,6 daraldığı ve bu yılki büyüme beklentisinin yüzde 4 olduğu belirtilerek, gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerin ise yüzde 2,5 küçüldüğü, 2021'deki büyüme beklentilerinin ise yüzde 5,7 olduğu kaydedildi.

Raporda, dünya ekonomisinin ise geçen sene yüzde 4,3 küçüldüğü kaydedilerek, bu yılki yüzde 4,7'lik iyileşme beklentisinin geçen senenin kayıplarını zar zor telafi edeceği belirtildi.

Ayrıca pandeminin geçen sene 131 milyon kişiyi daha yoksulluğa sürüklediği ifade edilen raporda, 12,7 trilyon doları bulan devasa ve zamanlı yardım paketlerinin dünya ekonomisinin tamamen çökmesini ve "Büyük Buhran" gibi bir ekonomik krizin yaşanmasını önlediği vurgulandı.