image

PeyamaKurd - Amerikan haber ajansına göre, Dünya Gıda Programı (WFP) Genel Direktörü David Beasley, büyüyen bir açlık krizinin 'kıtlık ve ülkelerin istikrarsızlaşması” riskini taşıdığı konusunda uyarıda bulunarak, 45 ülkede 50 milyon insanın kıtlıkla karşı karşıya olduğunu ifade etti.

Birleşmiş Milletler'e bağlı olarak çalışan Dünya Gıda Programı (WFP) Genel Direktörü David Beasley, yaklaşık 50 milyon insanın şu anda kıtlığın eşiğinde olduğunu dile getirdi.

Rapora ilişkin David Beasley, Associated Press'e yaptığı açıklamada, ülkeler yakıt, tahıl, gübre ve diğer temel mallardaki büyük kıtlıkları çözemezse, küresel bir 'kaos' ve kargaşanın yaşanabileceği bildirdi.

"Kitlesel göç olacak"

Konuya ilişkin uyarıda bulunan David Beasley, bağışçı ülkelere ve özel yardımseverlere, 'feci bir açlık krizini' önlemek için harekete geçme çağrısı yaparak, aksi takdirde “tüm dünyada kaos” olacağını vurguladı.

Ayrıca BM'li yetkili açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“45 ülkede kıtlık, 50 milyon insanın kapısını çalıyor. Eğer bu insanlara ulaşamazsak, 2007-2008 ve 2011'de gördüğümüzden farklı bir kıtlık, açlık, ulusların istikrarsızlaşmasına şahit olacağız. Kitlesel göç olacak."