image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamada bulunan BM Genel Sekreteri Guterres, Doğu Kudüs'teki gerginliğin azaltılması yönündeki adımları desteklediklerini ifade etti.

İsrail ile Filistin arasındaki Doğu Kudüs'e yönelik gerginliklerine ilişkin konuşan Guterres, "Gerginliğin azaltılması ve barış sürecinin yeniden başlatılması yönündeki tüm adımları destekliyoruz" sözlerine yer verdi.

Resmi temas kapsamında bulunduğu başkent Moskova'da, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Doğu Kudüs'teki gerilimi görüştü.

Guterres, Filistin ve İsrail'in Doğu Kudüs'teki gerilimine ilişkin, uluslararası hukukun tüm devletler için geçerli olduğuna dikkat çekti.

Ayrıca açıklamasında, "Üyesi olan tüm ülkelerin BMGK'nin kararlarını uygulaması gerekiyor" diyen Guterres, "BMGK'nin birliği, Orta Doğu, Afganistan, Libya, Yemen gibi meselelerin çözümü ile ilgili önemli araçtır. BMGK üye ülkelerinin, uluslararası hukukun üstünlük kazanması açısından bir araya gelmesi önemli" dedi.