image

PeyamaKurd - Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Berlin’de Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından oluşturulan yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) Aşıları Küresel Erişim Programı’nın (COVAX) desteklenmesini isteyen Guterres, bazı ülkelerin halkı için ihtiyaç duydukları sayıdan çok daha fazla Kovid-19 aşısı satın aldığını, bu ülkelerin ihtiyaç duymadıkları aşıları gelişmekte olan ülkelere verebileceklerini belirtti.

"Askeri ve silah yarışı yerine, temel ihtiyaçlara para harcanmalı"

Guterres, Kovid-19 ile mücadelenin milliyetçilikle değil, uluslararası işbirliğiyle yapılabileceğini vurgulayarak, "Elbette hükümetlerin kendi halkını koruma sorumluluğu vardır ancak diğer ülkeler de bu korumaya sahip olmadıkça halkınızı koruyamazsınız" değerlendirmesinde bulundu.

Guterres, dünyada askeri harcamaların arttığını ve silah yarışı yapıldığına dikkati çekerek, silahlar yerine dünyanın temel ihtiyaçları için daha fazla para harcanmasını istedi.

"Suriye halkı için askeri çözüm yok"

Yemen’deki açlık sorununun felaket boyutuna ulaştığına işaret eden Guterres ancak paranın nereye harcanacağı konusundaki öncelikleri ülkelerin kendilerinin belirlediğini söyledi.

Bir soru üzerine Suriye’deki duruma da değinen Guterres, “Suriye halkı için askeri bir çözüm yok. Siyasi bir çözüm olmalı. Cenevre görüşmelerine devam etmeliyiz" ifadesini kullandı.