image

PeyamaKurd - BM'den yapılan açıklamaya göre, Myanmar’da, askeri darbeye yönelik protestolarda, güvenlik güçlerinin silahlı müdahalesi sonucu bugüne kadar en az 211 kişinin hayatını kaybettiği, 2 bin 400 kişinin de gözaltına alındığı ifade edildi.

Myanmar’dan çevrimiçi BM Genel Merkezindeki basın toplantısına katılan Birleşmiş Milletler (BM) Myanmar İnsani İşler Koordinatörü Andrew Kirkwood, ülkedeki son durum hakkında değerlendirmelere yer verdi.

BM'li yetkili Kirkwood açıklamasında, "Son yedi haftada darbe karşıtı barışçıl gösterilerde en az 211 kişi hayatını kaybetti, bu sayı çok daha fazla olabilir. Bunların 15’i çocuk ve hepsi keskin nişancılar tarafından başlarından vuruldu" ifadesini kullandı.

Kirkwood açıklamasında, gösterilerde şimdiye kadar en az 2 bin 400 kişinin gözaltına alındığını bildirerek, bu kişilerin çoğundan haber alınamadığını ve "gözaltındakilere cinsel şiddet uygulandığı" yönünde raporlar olduğunu vurguladı.

Arakanlı Müslümanların son durumu hakkındaki bir soruya da cevap veren Kirkwood, "Onların Arakan’daki durumu hakkında çok endişeliyiz. Özellikle orada karşılaştıkları zorlukları artıran yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını altında koşullarının iyileşmediği kesin" açıklamasında bulundu.