image

PeyamaKurd - Ukrayna-Rusya savaşının etkisi ile yerinden edilenlerin sayısı gün geçtikçe artarken Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) kriz ile ilgili bir rapor yayımladı. Bu rapora göre, 2022'de çatışma, şiddet ve doğal afetler nedeniyle yerinden edilen kişi sayısının 100 milyonu geçtiği vurgulandı.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın (UNDP) açıkladığı raporda, bu yıl boyunca ülke içinde ve dışında yerinden edilmelere dair istatistikler yayımlanırken, savaşlar nedeniyle bu sayının yıl içinde arttığı belirtildi.

2022'de yerinden edilenlerin sayısı 100 milyonu geçti!

Yerinden edilenlerle ilgili BM'nin hazırladığı rapora göre çatışma, baskı, şiddet ve doğal afet gibi sebeplerden evini terk eden kişi sayısı 2021'in sonunda 59,1 milyon olarak açıklandı.

Söz konusu rapora göre, 2022'de meydana gelen Ukrayna-Rusya savaşı, kuraklık ve doğal afetler, yerinden edilmeleri tetiklerken bu sayı 100 milyonu geçtiği kaydedildi.

Yerinden edilenlerin büyük çoğunluğu temel ihtiyaçlarını karşılayamazken, çalışma, sağlık, eğitim gibi temel haklardan mahrum bırakıldı.

2050'ye doğru yerinden edilen sayısı 2016 milyona çıkacak!

Raporda, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin 2050'ye doğru yerinden edilen kişi sayısını 216 milyona çıkaracağı öngörüldü.

BM Cenevre Ofisinin haftalık basın toplantısında konuya ilişkin açıklama yapan UNDP yetkilisi Luca Renda, sadece Ukrayna'daki savaşın yerinden edilme sayısını 6,5 milyon artırdığına dikkati çekerek, "Yerinden edilmeler artık küresel bir krize dönüştü." dedi.