image

PeyamaKurd - Kovid-19 aşısına yönelik açıklamada bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, koronavirüse karşı geliştirilen aşıların dünyadaki dağılımının “eşit ve adil olmamasına" tepki gösterdi.

Antonio Guterres, BM Güvenlik Konseyi’nin Kovid-19 ile mücadele için düzenlenen oturumunda yaptığı açıklamada, üretilen dozların yüzde 75’inin sadece 10 ülkeye gönderildiğini, 130 ülkeye ise bugüne kadar tek bir doz bile aşı ulaşmadığını kaydetti.

BM Genel Sekreteri Guterres, “aşı dağılımında eşitliğin sağlanması, küresel topluluğun önündeki en büyük ahlaki sınav”  sözlerine yer verdi.

Küresel çapta bir aşı kampanyası çağrısı

Guterres basın açıklamasında dünyanın gelişmiş ülkelerine çağrıda bulunarak, küresel çapta bir aşı kampanyası düzenlenmesini istedi.

Aşıdaki adaletsiz dağılıma dikkat çeken Guterres, “Böyle bir küresel aşı planı için, acil durum eylem planı hazırlanması, hayata geçirilmesi ve finansmanının koordinasyonu konusunda G20 ülkelerinin uygun olduğunu düşünüyorum” sözlerine yer verdi.

Diğer taraftan Guterres açıklamasında, bu eylem planına aşının geliştirilmesi ve üretilmesi konusunda kapasitesi bulunan bütün ülkelerin katılması gerektiğini kaydetti.