image

PeyamaKurd - ABD ve Çin arasındaki Tayvan gerilimi sürerken bölgede olası bir savaşta ABD'nin tek başına Çin ile başa çıkamayacağı ileri sürüldü.

ABD'nin Çin ile rekabetini ve olası savaşı hakkında bir yazı haleme alan Bloomberg editörü-yazarı Hal Brands, Çin-ABD ilişkilerine dikkat çekti. Yazara göre, Washington ve Pekin, 3-5 yılda bir güç savaşına girebileceği vurgulandı.

"Hint-Pasifik meydan okuma yeri"

Yazarın kaleme aldığı analizde, "ABD-Çin rekabeti küresel bir mesele ancak rekabetin kalbi Hint-Pasifik'te. Burası dünyanın en kalabalık, ekonomik açıdan dinamik ve stratejik açıdan önemli bölgesidir" sözleri kullanıldı.

Bu yazısında, Çin'in ABD gücüne ve bu gücün temelini oluşturan uluslararası sisteme yönelik meydan okumasının en şiddetli olduğu yer burası olduğuna dikkat çeken Yazar Brands, Washington ve Pekin arasındaki açık savaşın en muhtemel olduğu yerin burası olduğunu belirtti.

"Washington ve Pekin, 3-5 yılda bir güç savaşına girebilir"

ABD-Çin arasındaki gerilime dikkat çeken yazar, makalesinde ayrıca şu ifadelere yer verdi:

"Ve dört kilit ülkenin yaptıkları seçimlerle bir Çin-Amerika hesaplaşmasının sonucunu şekillendirebileceği yer.

Sadece iki yıl önce, Çin'in Tayvan'ı işgal edebileceğini veya 2020'lerde büyük bir bölgesel çatışmaya yol açabileceğini öne sürmek uç bir fikirdi. Şimdi ise, en azından Washington'da, bu görüş geleneksel bir bilgelik haline geliyor.

Gittikçe daha fazla, ABD'li yetkililerin - şahinler de dahil olmak üzere - özel olarak Washington ve Pekin'in önümüzdeki 3 ila 5 yıl içinde bir güç sınavına girebileceğini söylediğini duyuyorum.

Amerika'nın en üst düzey deniz subayı, savaşın bundan daha erken çıkabileceğini belirtti. Çin'in Tayvan'ı geri alma ve bölgeyi yeniden dizayn etme konusundaki artan hırsı Amerika'nın karşı koyma kararlılığına çarpmak üzere."