image

PeyamaKurd - Türkiye'de yaşanan deprem sonrası dünyanın dört bir yanından destek açıklamaları gelirken ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'den bir açıklama geldi. Blinken açıklamasında, Türkiye'ye öncü yardım desteklerinin yolda olduğunu ve önümüzdeki günlerde bölgenin olası ihtiyaçları için Türkiye ile temasta olduklarını ifade etti.

Bakan Blinken, Türkiye'de merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından bir açıklama yaptı. Blinken açıklamasında, "ABD, bugün meydana gelen depremler nedeniyle Türkiye ve Suriye genelinde meydana gelen trajik can kaybı ve yıkımdan derin üzüntü duyuyor" mesajında bulundu.

"Türkiye'ye öncü yardım desteğimiz yolda"

Bakan Blinken, depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyerek şu sözlere yer verdi:

"Kapsamlı müdahale seçeneklerimizi değerlendiriyoruz. Ekibime, bölgenin neye ihtiyacı olduğunu belirlemek için önümüzdeki günlerde Türk müttefiklerimiz ve insani yardım ortaklarımızla yakın temas halinde olmaları talimatını verdim. Türkiye'ye öncü yardım desteğimiz yolda."

Diğer taraftan Suriye'deki ABD destekli insani yardım kuruluşlarının, depremlerin ülke genelinde neden olduğu yıkıma müdahale ettiğini belirten Blinken, bu depremlerden etkilenenlere yardım edeceklerini vurguladı.