image

PeyamaKurd - Newroz bayramı dolayısıyla görüntülü bir mesaj yayımlayan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, tüm dünyada Newroz’u kutlayan herkesin bayramını kutladı.

Blinken ABD Dışişleri Bakanlığı adına, dünyanın dört bir yanında kutlayan herkesin Newroz’unu kutlayan Blinken şu ifadeleri kullandı:

“Amerika Birleşik Devletleri'nde, İran'da, Orta Doğu'da, Orta ve Güney Asya'da, Avrupa'da veya dünyanın başka yerlerinde olsun, bu yeni günün sağlık, mutluluk ve arkadaşlar ve sevdiklerinizle anlamlı bağları yenilemek için fırsat getirmesini umuyorum."

Newroz mesajıda bulunan Blinken ayrıca şu açıklamalarda bulundu:

“Aileniz ve arkadaşlarınızla bir araya gelmek, Haft-Sin'i süslemek ve Haft Mewa gibi yemek veya ikramları paylaşmak, bu tatili özel kılan dünyanın dört bir yanından gelen birçok geleneğin sadece bir parçasıdır. Küresel salgın bu gelenekleri kutlamayı daha da zorlaştırmış olsa da, bu yılın önümüzdeki dönemde daha iyi bir küresel sağlık getireceğini umuyorum."

Bakan Blinken mesajının sonunda ise, “Baharın getirdiği enerji ile hepimiz yenilenelim. Newroz Piroz! Nevruz Mübarek!” dedi.