image

PeyamaKurd - Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Brüksel'deki NATO karargahında katıldığı Küresel Tartışmalar programında, Türkiye ve ABD arasında en büyük sorun olarak kayda geçen Rus S-400 hava savunma sistemleri hakkında açıklama yaptı.

Blinken, Brüksel’de Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmeye ilişkin olarak, “Çok açık sözlü, net ve olumlu görüşmelerimiz var. Ve umarım Türkiye, örneğin S-400'lerin ittifak için ortaya çıkardığı sorunları çözme konusunda bazı adımlar atar” dedi.

Euronews'in sorularını yanıtlayan Blinken, "Bu konuda Türkiye ile gerçek bir fikir ayrılığımızın olduğu sır değil. Türk meslektaşımla görüştüğümde ona bunu doğrudan söyledim. Bunu diğer müttefikler de yaptı" ifadesini kullandı.

Blinken sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Türkiye'nin Suriye ile ve terörle mücadele de dahil olmak üzere çok önemli hedeflerde bizimle birlikte çalıştığı, çok uzun süredir iş birliği içinde bulunduğumuz bir müttefikimiz olduğu da doğru. Dolayısıyla Türkiye ile farklılıklarımızı da göz ardı etmeden yakın olarak çalışmaya devam etmekle ilgileniyoruz. Bu yüzden onlarla doğrudan bağlantı kuruyoruz. Çok açık sözlü, net ve olumlu görüşmelerimiz var. Ve umarım Türkiye, örneğin S-400'lerin ittifak için ortaya çıkardığı sorunları çözme konusunda bazı adımlar atar.”

ABD Dışişleri Bakanı, Türkiye ile Yunanistan arasında sorun olan Doğu Akdeniz meselesine de değinerek, "Aslında Doğu Akdeniz'de gerginliğin azalmaya başladığını görüyoruz. Bence anlaşmazlığın çözümünde NATO çok iyi bir rol oynuyor. Ve anlaşmazlık yaşanan bölgede tarafların provokatif adımlar atmaması için çaba gösteriyor. Örneğin Türkiye araştırma gemilerini başkalarının da hak iddia ettiği sulara ve bölgelere sokmuyor" yanıtını verdi.