image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken video konferans yöntemiyle katıldığı Cenevre Silahsızlanma Konferansı’nda, Rusya ve Suriye’ye çağrıda bulundu.

Blinken konferansta yaptığı konuşmada, Rusya ve Suriye hükümetlerini Kimyasal Silahlar Sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırdıklarını dile getirdi.

Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’ni “doğrulanabilir silah kontrolü ve silahsızlanma anlaşmalarına örnek” olarak niteleyen Blinken, bu sözleşmenin Rusya ve Suriye yüzünden tehdit altında olduğunu belirtti.

“Suriye defalarca kimyasal silah kullandı”

Blinken, Esad rejimi hedef alarak, “Suriye defalarca halkına karşı kimyasal silah kullandı ve kimyasal silah programıyla ilgili hesap vermek ve kimyasal silahını kontrol edilebilir şekilde imha etmek için Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü ile işbirliği yapmadı” ifadesini kullandı.

Blinken konuşmasında tutuklu bulunan muhalif lider Aleksey Navalnıy üzerinden Rusya’ya eleştirilerde bulunarak, Rusya’yı da Suriye’ye diplomatik ve askeri destek sağlamak ve blog yazarı Aleksey Navalnıy ile eski istihbarat çalışanı Sergey Skripal’e karşı kimyasal silah kullanmakla suçladı.

ABD yönetiminin “bu tür eylemleri” kınadığını belirten Blinken, Rusya ile Suriye’yi, Kimyasal Silah Sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırdığını söyledi.