image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 81 ülkenin dışişleri bakanıyla IŞİD’le mücadele kapsamında bulunduğu Roma’da, ABD savaş uçakları tarafından hedef alınan Haşdi Şabi unsurları hakkında açıklama yaptı.

İtalyan mevkidaşıyla ortak basın toplantısında değerlendirmelerde bulunan Blinken, ABD Başkanı Joe Biden’ın talimatıyla Irak-Suriye sınırında gerçekleşen saldırıya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Tırmanma riskini sınırlamak ama aynı zamanda açık ve net bir caydırıcı mesaj göndermek için tasarlanmış gerekli, uygun ve kasıtlı bir eylemi gerçekleştirdik.”

“Blinken’dan Batılı ülkelere Rojava çağrısı”

Blinken ayrıca Suriye'de ABD destekli Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) kontrolündeki gözaltı kamplarında hala 10 bin IŞİD militanının tutulmasının kaldırılamaz bir durum olduğunu söyledi.

"Bu durum en basitinden savunulamaz. Bu böyle sonsuza kadar süremez" diyen Blinken, Washington'ın uzun zamandır dile getirdiği IŞİD karşıtı koalisyonun 78 üyesi dahil tüm ülkelerin IŞİD'e katılan vatandaşlarını geri almaları çağrısını tekrarladı.